Jak nawozić trawnik

  • Trawniki nawozi się mineralnie 3-4 razy w sezonie wegetacyjnym.
  • Najlepiej za każdym razem stosować inny rodzaj nawozu (wiosenny, uniwersalny i jesienny).
  • Pamiętajmy aby nawozów nie stosować „na oko”.
  • Przed podjęciem decyzji o nawożeniu warto zrobić analizę gleby w Regionalnej stacji chemiczno-Rolniczej. Na jej podstawie specjaliści ustalą potrzeby nawozowe naszego trawnika.

Zalecamy stosowanie nawozu granulowanego o wydłużonym czasie działania.
Najlepsze są oczywiście nawozy naturalne ze względu na to że nie da się przenawozić takim nawozem trawnika. Tylko taki nawóz niestety ma efekt uboczny w postaci niezbyt ładnego zapachu utrzymującego się przez około 1-2 tygodni. Nowością są także nawozy w płynie podawane wprost do systemu podlewania.

Są różne siewniki do rozprowadzania nawozu w granulkach. Doświadczeni ogrodnicy robią to ręcznie. Osobom rozpoczynającym swoją przygodę z nawożeniem polecamy siewniki ręczne np. taki z korbą do stosowania w dłoniach lub na kółkach.

Bardzo ważne jest aby równomiernie nałożyć nawóz aby nie spalić trawy. Przy siewniku na kółkach trzeba uważać aby dwa razy nie jeździć kółkami w tym samym miejscu bo będą zostawać żółte paski ( prze nawożone miejsce 2x wysypana dawka nawozu w tym samym miejscu).

Wolę wysypać za mało nawozu ( najwyżej trawnik będzie mniej zielony) niż zniszczyć trawnik. Ważna jest ta informacja jeśli jeszcze nigdy nie rozsypywaliśmy nawozu i nie wiemy ile nawozu wysypać w dane miejsce, lub zmieniamy nawóz i stosujemy go pierwszy raz

Po nawożeniu należy pamiętać o bardzo obfitym podlaniu trawnika zaraz po nawożeniu. i obfitym podlewaniu przez cały tydzień od dnia nawożenia. Zapobiegnie to spaleniu nawozu.

Marcin Ślifirski | KM Studio – ogrody