Automatyczne nawadnianie trawnika

Automatyczne nawadnianie trawników to podstawa pięknego i zdrowego trawnika. Utrzymanie trawnika wymaga dużych nakładów prac pielęgnacyjnych których najczęstszym elementem jest podlewanie. Ręczne podlewanie trawnika pochłania dużo czasu i ogromne ilości wody przez co jest mało efektywne, zwłaszcza w upalne lato. Trawnik potrzebuje innego sposobu podlewania niż reszta roślin. Zazwyczaj potrzeba do tego dużo większej ilości wody i odpowiedniej regularności. Dla trawnika najlepsze jest bardzo intensywne podlewanie we wczesnych godzinach porannych co 2-3 dni w porach suszy i upału, które może zapewni tylko automatyczny system nawadniania trawnika.

Już na etapie projektowania trawnika należy rozważyć potrzebę instalacji systemu nawadniającego. Zaoszczędzi nam to dużą ilość włożonej pracy i pozwoli od razu cieszyć się pięknym trawnikiem. Oczywiście zakładamy systemy nawadniania trawnika również w już istniejących ogrodach, starając się jak najmniej ingerować w zastany krajobraz.

Na założonych trawnikach wycinamy darń w miejscach systemu doprowadzającego wodę do zraszaczy później wkładamy darń w pierwotne miejsce. Po 2-3 tygodniach na trawniku nie będzie śladu ingerencji. Tylko wyspecjalizowane firmy takie jak KM Studio – ogrody przeprowadzą Państwu proces instalacji nawodnienia na istniejącym trawniku bez dewastacji już istniejącej trawy – nawadnianie trawników bez dewastacji trawnika.

Koszty założenia trawnika i jego pielęgnacji to czasami wydatek rzędu kilkunastu a nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Bez odpowiedniego podlewania należy się liczyć ze zniszczeniem naszego dywanu ogrodowego. Często się to wiąże rozpoczęciem procesu zakładania trawnika od początku lub żmudnym procesem regeneracji trawnika.

System automatycznego nawadniania trawnika jest jednym z najlepszych sposobów utrzymania trawy w dobrej kondycji przy jednoczesnym zminimalizowaniu nakładu pracy oraz ilości zużywanej wody. Automatyczne nawadnianie trawnika pozwala również na podlewanie w odpowiednim czasie i dostarczenie trawie odpowiedniej dawki wody.

Projektowanie i odpowiednia instalacja systemu nawadniania trawnika są kluczowymi elementami które wpływają na jego wydajność i długowieczność. Aby zapewnić trawie odpowiednią ilość wody trawnik dzieli się na sektory podlewania (tzw. sekcje). Daje nam to możliwość regulacji dawki wody i dostosowanie systemu do odpowiednich parametrów technicznych źródła wody.

Przy nawodnieniu trawnik zazwyczaj stosuje się jeden sposób podlewania a mianowicie zraszacze. Czasami zdarza się stosować system kropelkowy podziemny zazwyczaj na długich wąskich powierzchniach trawnika który przy standardowym systemie wymagałby ogromnej ilości zraszaczy i sekcji.

KM Studio – ogrody zapewnia kompleksową usługę nawodnienia trawnika.


Automatyczne nawadnianie trawnika – etapy prac

  1. Zaprojektowanie systemu nawodnienia trawnika
  2. Instalacje systemu automatycznego nawodnienia trawnika
  3. Strojenie systemu nawodnienia, poprzez automatyczny sterownik i czujnik
  4. Prace porządkowe i serwisowe po uruchomieniu systemu

Jakie korzyści przynosi nam instalacja automatycznego systemu nawadniającego trawnik

  • oszczędzamy czas poświęcony na podlewanie trawnika ( kto był już posiadaczem trawnika wie ile godzin dziennie zajmuje ten proces bez automatycznego systemu nawadniania)
  • automatyczny system zużywa mniej wody niż podlewanie ręczne
  • dostarczamy odpowiednią ilość wody do każdego miejsca trawnika. Stosują ręczną metodę podlewania lub pół automatyczne zraszacze nie da się uzyskać równomiernie podlanego trawnika
  • automatyczne system nawodniania zazwyczaj zawiera czujnik wilgotności który sam decyduje czy system powinien być włączony – zapobiega to podlewaniu w czasie deszczu  lub po nim. Oszczędza to duże ilości wody

Usługę założenia automatycznego nawodnienia trawnika realizujemy na terenie całej Polski.

Ze względu, że jesteśmy firmą Łódzką najwięcej inwestycji automatycznego podlewania trawnika zrealizowaliśmy w Łodzi i miejscowościach zlokalizowanych w pobliżu takich jak Aleksandrów Łódzki, Konstantynów Łódzki, Lutomiersk, Zgierz, Ozorków, Pabianice, Tuszyn, Rzgów, Łódź.

Dysponujemy specjalistycznym, sprawdzonym sprzętem i zapleczem maszynowym, a zdobyta praktyka przekłada się na wysoką jakość oferowanych przez nas usług. Z przyjemnością zaprojektujemy oraz zamontujemy system automatycznego nawodnienia dla Państwa trawnika.