Kiedy i jak przycinać Tuje

Pierwsze cięcie Tuji przeprowadzamy dla roślin nie mniejszych niż 1,5m po roku nasadzenia. Pierwsze cięcie w sezonie przeprowadzamy dopiero na wiosnę. W ciągu sezonu możemy wykonać 3 cięcia od marca do sierpnia.

Kiedy przycinać Tuje?

Tuje można przycinać od marca do sierpnia. Pierwsze cięcie w sezonie powinno się odbyć wczesną wiosną. Tuje można przycinać 2-3 razy w sezonie.

Jak przycinać Tuje?

Pędy możemy przycinać na 1/2 – 1/3 długości. Przy przycinaniu zaniedbanych Tuj nie ciętych parę lat można przycinać większą ilość gałęzi, pamiętając aby to zrobić wczesną wiosną. Gałęzie wtedy obcinamy zostawiając ostatni wypuszczony zielony pęd na gałęzi lub ucinamy całą gałąź nad miejscem gdzie z głównego konaru rośnie nowy pęd.

Co daje przycinanie Tuji

Tuje przycinamy po to aby nadać im odpowiedni kształt i utrzymać ich rozmiar. Tuje rosnące w żywopłocie oraz te przeznaczone na rzeźby ogrodowe przycinamy 2-3 razy w sezonie. Tuje wolno rosnące nie wymagają tak częstych zabiegów. Cięcie wykonujemy jedynie wtedy, gdy urosną do zbyt dużych rozmiarów.

Cięcie Tuj wykonujemy nożycami do żywopłotów, można również ręcznym sekatorem. Przy Tujach w formie żywopłotu możemy nożycami elektrycznymi lub spalinowymi.

Marcin Ślifirski | KM Studio – ogrody